Cellulit to problem, który dotyka większość kobiet, niezależnie od wieku i wagi. Jest to zniekształcona tkanka tłuszczowa, która tworzy pod skórą nieestetyczne zgrubienia i nierówności. Cellulit nie tylko sprawia, że ciało wygląda mniej estetycznie, ale także może być zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, jak mu zapobiegać i jak się go pozbyć, gdy już się pojawi.

Co to jest cellulit i dlaczego powstaje?

Cellulit, potocznie nazywany skórką pomarańczową, jest wynikiem zaburzeń mikrokrążenia, które sprawiają, że toksyny nie są odprowadzane z organizmu w sposób efektywny i gromadzą się w tkance tłuszczowej. Ta zaczyna się rozrastać i wywierać nacisk na otaczającą ją tkankę łączną, a tłuszcz zbija się w grudki. Często towarzyszy temu utrata elastyczności skóry, która potęguje efekt wizualny.

Cellulit może mieć wiele przyczyn, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia równowagi hormonalnej (głównie estrogenów)
  • brak aktywności fizycznej
  • nieodpowiednia dieta
  • czynniki genetyczne
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu
  • nadużywanie kawy
  • problemy z krążeniem
  • wady postawy
  • noszenie zbyt ciasnych ubrań
  • częste chodzenie w butach na wysokim obcasie

Jak rozpoznać cellulit i jak ocenić jego stopień zaawansowania?

Cellulit można zauważyć gołym okiem lub przy pomocy prostego testu. Wystarczy złapać skórę w fałd i zobaczyć, czy pojawiają się nierówności. Im większe i bardziej widoczne są zgrubienia, tym cellulit jest bardziej zaawansowany. Wyróżnia się cztery stopnie cellulitu:

  • Stopień I – skórka pomarańczowa nie jest widoczna, gdy mięśnie są w spoczynku ani gdy są napięte, pojawia się dopiero po złapaniu skóry w fałd, nawet wtedy nierówności są niewielkie
  • Stopień II – skórka pomarańczowa nie jest widoczna, gdy mięśnie są w spoczynku, jednak gdy są napięte, uwidacznia się. Po złapaniu skóry w fałd nierówności są większe i mocniej zbite
  • Stopień III – spore nierówności skóry widoczne są zarówno, gdy mięśnie są napięte, jak i w spoczynku. Po złapaniu skóry w fałd nierówności są bardzo widoczne
  • Stopień IV – spore nierówności skóry widoczne są zarówno, gdy mięśnie są napięte, jak i w spoczynku. Po złapaniu skóry w fałd wyczuwa się twarde guzki większych rozmiarów, są one bolesne przy ucisku

Warto pamiętać, że proces powstawania cellulitu to nie kwestia kilku dni ani miesięcy, ale lat. Zdecydowanie łatwiej mu zapobiegać, niż go leczyć. Jeśli jednak zmiany są widoczne gołym okiem lub można je zauważyć przy ściśnięciu fałdu skóry, to znak, że nie należy dłużej zwlekać, ale od razu podjąć zewnętrzną i wewnętrzną walkę. Jeśli zmiany staną się guzowate i twarde, przywrócenie gładkości skóry będzie trudne.

Jak zapobiegać i leczyć cellulit?

Walka z cellulitem wymaga kompleksowego podejścia. Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci pozbyć się cellulitu lub przynajmniej zminimalizować jego widoczność:

  • Zbilansowana dieta – należy wyeliminować wysoko przetworzoną żywność, słodycze, fast foody, tłuszcze zwierzęce i sól, które sprzyjają odkładaniu się tłuszczu i zatrzymywaniu wody w organizmie. Posiłki powinny składać się z produktów bogatych w błonnik, nienasycone tłuszcze, białko i witaminy, które wspomagają spalanie tłuszczu, oczyszczanie organizmu i poprawę stanu skóry. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie do diety produktów, które mają działanie antycellulitowe, takich jak ananas, grejpfrut, zielona herbata, imbir, kurkuma, cynamon.
  • Odpowiednie nawadnianie organizmu – woda usuwa z niego toksyny, dlatego należy wypijać co najmniej dwa litry dziennie. Pomocne mogą być też herbaty lub zioła wspomagające oczyszczanie organizmu z toksyn, takie jak pokrzywa lub skrzyp.
  • Regularna aktywność fizyczna – ruch pobudza krążenie, dotlenia komórki i spala nadmiar tłuszczu. Najlepsze są ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, rower, pływanie, taniec czy skakanka, które angażują całe ciało i pozwalają spalić dużo kalorii. Nie należy zapominać też o ćwiczeniach wzmacniających i ujędrniających mięśnie, takich jak pilates, joga, ćwiczenia z ciężarkami czy gumami oporowymi, które poprawiają kształt i napięcie skóry. Ważne jest, aby ćwiczyć regularnie.
  • Unikanie używek – palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i kawy mają negatywny wpływ na stan skóry, ponieważ zaburzają krążenie, wysuszają skórę i hamują jej regenerację. Dlatego należy ograniczyć lub zrezygnować z tych używek, jeśli chcemy pozbyć się cellulitu lub przynajmniej zminimalizować jego widoczność.
  • Stosowanie domowych peelingów i masaży – peelingi usuwają martwy naskórek, oczyszczają pory i ułatwiają wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Masaże natomiast pobudzają krążenie, dotleniają komórki i ułatwiają usuwanie toksyn i nadmiaru płynów z organizmu. Można stosować gotowe kosmetyki do peelingu i masażu lub przygotować je samodzielnie z naturalnych składników, takich jak kawa, cukier, olej kokosowy, miód czy sól. Peelingi i masaże należy wykonywać regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej przed kąpielą lub prysznicem.
  • Stosowanie kosmetyków wspomagających walkę z cellulitem – na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie redukować cellulit, poprawiać napięcie i elastyczność skóry, modelować sylwetkę i zapobiegać powstawaniu nowych zgrubień. Mogą to być kremy, balsamy, żele, serum, olejki, maski. Ważne jest, aby wybierać kosmetyki odpowiednie do rodzaju i stopnia cellulitu, a także do indywidualnych potrzeb i preferencji. Kosmetyki te powinny zawierać składniki aktywne, które mają działanie antycellulitowe, takie jak kofeina, karnityna, kolagen, elastyna, algie, ekstrakty roślinne czy olejki eteryczne. Kosmetyki te należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, najlepiej po peelingu i masażu, wmasowując je w skórę okrężnymi ruchami.

Jakie są skuteczne zabiegi na cellulit?

Cellulit może występować nawet u osób prowadzących zdrowy tryb życia. Gdy domowe środki nie pomagają, ćwiczenia i dieta nie przynoszą rezultatów, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Istnieje wiele skutecznych zabiegów, z których pomocą możemy niwelować efekt skórki pomarańczowej. Oto niektóre z nich:

Drenaż limfatyczny – rodzaj masażu manualnego stanowiącego nieocenioną broń w walce z cellulitem. Zabieg usprawnia krążenie limfy odpowiedzialnej za usuwanie toksyn z organizmu, przez co redukuje obrzęki, pomarańczową skórkę oraz znacząco ułatwia odchudzanie.

Masaż bańką chińską – Masaż bańką chińską zwiększa ukrwienie tkanek, które daje lepsze dotlenienie i metabolizm komórek skóry i tkanki podskórnej. Podciśnienie, które wywołujemy przez zassanie skóry bańką wspomaga przepływ limfy, przez co doskonale wspomaga terapię cellulitu.

Biostymulacja komórkowa – Wykonywana innowacyjnym urządzeniem medycznym, wykorzystującym  technologię światła LED, podczerwieni i terapii cieplnej. Głowica urządzenia emituje najdłuższą kombinację fal czerwieni i podczerwieni, wpływające na biostymulację skóry i tkanki podskórnej. Głowica urządzenia umożliwia głębszą penetrację podawanych podczas zabiegu preparatów substancji aktywnych o działaniu anty-cellulitowym. Połączenie terapii cieplnej i podczerwieni świetnie sprawdza się w walce z cellulitem działając jednocześnie na tkankę podskórną i ujędrnienie skóry.

Mezoterapia – zabieg, który pozwala zredukować cellulit i zmniejszyć miejscowe depozyty tkanki tłuszczowej, poprawiając jednocześnie kondycję skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na śródskórnym wstrzyknięciu małych dawek substancji aktywnych (np. kofeina, L-karnityna) w postaci kompleksów zwanych mezokoktajlami.

Dermapen – zabiegi z zastosowaniem mikronakłuwania urządzeniem typu dermapen jest niezwykle skuteczne w walce z cellutitem. Do terapii cellulitu stosuje się specjalne koktajle bogate w substancje przyspieszające metabolizm i redukujące podskórne złogi tłuszczu a także detoksykujące i ujędrniające skórę.

Lipoliza iniekcyjna – Lipoliza jest procesem rozkładu trójglicerydów, który przebiega w obrębie tkanki tłuszczowej. Dzięki niemu powstają kwasy tłuszczowe oraz glicerol, które są uwalniane do krwiobiegu i metabolizowane. Lipoliza iniekcyjna pomaga usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z wybranych partii oraz skutecznie wspomaga walkę z cellulitem

Aby przyspieszyć i zwiększyć efekty terapii często stosuje się techniki łączone (terapie skojarzone) czyli stosowanie serii zabiegowych kilku procedur naprzemiennie.

Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacje dotyczące oferowanych zabiegów, wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24h.

Preferowana godzina kontaktu

15 + 6 =