Menopauza to nie łatwy czas dla kobiet, który wpływa nie tylko na cały organizm, ale także przyspiesza proces starzenia skóry. Zabiegi kosmetologii i medycyny estetycznej mogą być niezwykle pomocne w poprawie kondycji skóry podczas menopauzy, hamując objawy starzenia się wynikające z niedoborów estrogenu.

Starzenie menopauzalne skóry wiąże się z nasileniem trzech charakterystycznych objawów: przesuszenia skóry ze względu na zmniejszenie produkcji endogennego kwasu hialuronowego, utratą objętości związaną z atrofią tkanek oraz wiotczenia skóry wskutek utraty kolagenu i elastyny. Cera staje się cienka i sucha, traci zdrowy koloryt i blask. Widoczne stają się naczynka i przebarwienia. Zmniejszona elastyczność powoduje szybsze tworzenie i utrwalanie się zmarszczek, pojawianie się głębszych bruzd. Skóra łatwiej poddaj się sile grawitacji, owal twarzy traci młodzieńczy kształt. Problematyczne w okresie menopauzy mogą być też cienie i worki pod oczami, związane z gorszym krążeniem i dotlenieniem skóry.

Dlatego przede wszystkim należy stosować zabiegi, które przeciwdziałają tym procesom i naprawiają szkody wyrządzone przez czas i zmiany hormonalne. Wybór odpowiedniego rodzaju zabiegów zależy od problemów i ich nasilenia. Oczywiście im wcześniej zaczniemy dbać o skórę, tym zmiany będą łagodniejsze i mniej zauważalne.

W okresie menopauzy najlepiej sprawdzą się zabiegi stymulujące komórki skóry, nawilżające i ujędrniające.

Pamiętajmy, że dbanie o skórę to inwestycja w naszą przyszłość. Im wcześniej zaczniemy, tym lepsze efekty osiągniemy. 

Mezoterapia zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi koktajlami zawierającymi głównie nieusieciowany kwas hialuronowy oraz inne składniki aktywne takie jak witaminami czy aminokwasami. Preparaty te podane bezpośrednio do skóry właściwej (żywej warstwy skóry) dogłębnie i długotrwale nawilża ją od środka. W zależności od dodatkowych składników aktywnych koktajle mogą mieć również działanie rewitalizujące, poprawiające koloryt skóry, ujędrniające i odbudowujące. Istnieją specjalne mezokoktajle dedykowane na okolice oczu redukują cienie, obrzęki i drobne zmarszczki. Skóra przed ostrzyknięciem jest znieczulana kremem z dodatkiem środka znieczulającego, więc zabieg jest praktycznie bezbolesny. Zabiegi wykonywane są w serii 3-6 i powtarzane co 3-4 tygodnie. Zabieg warto wykonywać nie tylko na twarz, ale też na szyję, dekolt i grzbiety dłoni gdyż te partie skóry są szczególnie podatne na starzenie.

Mikronakłuwanie Dermapen zabieg wykonywany urządzeniem z wieloma nano igłami, które tworzą w skórze mikro nakłucia. Działa to stymulująco na komórki skóry, pobudza ją do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Dodatkowo powstające nakłucia pozwalają wprowadzić do głębokich warstw skóry substancje odżywcze w postaci odpowiednio dobranego koktajlu. Ich szeroka gama pozwala działać na wiele problemów skóry w okresie menopauzy. Zabieg ujędrnia i zagęszcza skórę, niweluje zmarszczki, wyrównuje fakturę i koloryt skóry, dogłębnie nawilża. Skóra przed zabiegiem jest znieczulana, co daje komfort podczas zabiegu. Zaleca się wykonywanie w serii około 6 zabiegów, powtarzanych co 3-4 tygodnie.

Biostymulatory to preparaty, które mają delikatne działanie wypełniające, natomiast ich głównym celem jest pobudzenie w skórze naturalnej produkcji kolagenu i elastyny. Prowadzi to stopniowej odbudowy skóry, jej ujędrnienia i poprawy owalu. Do biostymulatorów należą substancje takie jak hydroksyapatyt wapnia, atelokolagen, peptydy i aminokwasy. Zabieg wykonywany w serii 2-4 zabiegi powtarzane co 1-2 miesiące.

Biostymulacja komórkowa i termolifting to zabieg wykonywany urządzeniem medycznym, wyposażonym w  technologię światła LED, podczerwieni i terapii cieplnej (termoliftingu). Emituje ono najdłuższą kombinację fal czerwieni i podczerwieni, wpływające na biostymulację skóry. Zastosowanie szklanej głowicy opracowanej przez NASA, zapewnia optymalną ekspozycję na światło. Skumulowane działanie, terapii cieplnej w połączeniu z najdłuższymi falami świetlnymi, przynosi spektakularne efekty. Głowica urządzenia umożliwia stosowanie preparatów medycznych z substancjami aktywnymi, pozwalając im wniknąć głębiej do skóry i podnosząc ich efektywność. Termolifting to bardzo przyjemny i relaksujący zabieg, w trakcie wykonywania odczuwalne jest przyjemne ciepło. Biostymulacja komórkowa ujędrnia i regeneruje skórę, niweluje zmarszczki, wyrównuje koloryt skóry. Nawilża i odżywia skórę przy zastosowaniu odpowiednich preparatów. Najlepsze efekty zabiegu uzyskamy w serii 6-8 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu. Jednak efekt zabiegu widać już po jednym zastosowaniu więc często jest wykonywany jako zabieg „bankietowy”. Peelingi chemiczne – To paleta preparatów o bardzo szerokim zastosowaniu. W okresie menopauzalnym w zależności od typu skóry i tego jakie jej problemy są najbardziej nasilone poleca się stosowanie między innymi kwasów glikolowego, TCA, azelainowego czy mlekowego. Kwasy glikolowy i TCA silniej złuszczają martwy naskórek i bardzo dobrze radzą sobie ze zmarszczkami i przebarwieniami skóry. Z kolei kwasy azelainowy i mlekowy działają dużo łagodniej złuszczająco a mocniej odbudowująco i nawilżająco. Peelingi stosuje się w serii 4-8 zabiegów wykonywanych co 2-4 tygodnie w zależności od zastosowanej substancji i stanu skóry.

Peeling laserowy wykonywany laserem frakcyjnym tworzącym w skórze kontrolowane, kolumnowe mikrouszkodzenia, co w efekcie prowadzi do szybkiej regeneracji tkanek w odpowiedzi na uszkodzenie. Powoduje to przebudowę skóry, jej zagęszczenie, poprawę struktury i kolorytu. Peeling laserowy skutecznie radzi sobie nawet z głębokimi zmarszczkami i przebarwieniami. Daje świetne efekty już po pierwszym zabiegu. Wypełniacze kwasu hialuronowego –  odpowiednio dobrane i podane uzupełniają ubytki związane z zanikiem kolagenu i podściółki tłuszczowej, na przykład w okolicy skroni, ust, policzków. Z ich użyciem można wypełnić bruzdy nosowo-wargowe, skorygować drobne niedoskonałości nosa, odbudować brodę, która z wiekiem się skraca, co zmienia proporcje twarzy, a nawet odbudować ubytki na dłoniach. Lifting wolumetryczny jest zwykle wykonywany za pomocą długiej, giętkiej kaniuli (rodzaj tępej igły). Zabieg wykonywany jest po nałożeniu kremu znieczulającego. Wypełniacze wchłaniają się około 12-18 miesięcy, po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Nici liftingujące i rewitalizujące to szybki i efektywny sposób aby zatrzymać proces starzenia się skóry. Zabieg polega na zaimplantowaniu pod skórę nici, które liftingują i podtrzymują skórę. Nici  wykonane są z włókien, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance, stymulując produkcję nowego kolagenu i elastyny czyli białek odpowiedzialnych za napięcie i jędrność skóry. Dodatkowo działają stymulująco na syntezę naturalnego, endogennego kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Technika wprowadzania nici opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, co powoduje efekt zbliżony do liftingu. W zależności od wybranego rodzaju nici zabieg wykonywany jest 1-3 razy. Nitki rozpuszczają się od 8-12 miesięcy a efekt utrzymuje się nawet do 2 lat od zabiegu.